Vishay/BCcomponents MCU08050D4990BP500
MCU08050D4990BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D4990BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D4990BP500.pdf
Availability of MCU08050D4990BP500
QUANTITY
MCU08050D4990BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D4990BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D4990BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D4990BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D4990BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D4990BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D4990BP500
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1VA THRU HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 5MM datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP GW datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIRE LDS datasheet.pdf
DIE PIDG 69365 24-20AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0027UF RADIAL datasheet.pdf