Vishay/BCcomponents MCU08050D4990BP500
MCU08050D4990BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D4990BP500
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D4990BP500.pdf
Availability of MCU08050D4990BP500
QUANTITY
MCU08050D4990BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D4990BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D4990BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D4990BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D4990BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D4990BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D4990BP500
IC OPAMP GP 1.6MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 15NS 208QFP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS 6-SO STRETCHED datasheet.pdf
RES 379K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 60POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4400UF 20% 40V FLATPACK datasheet.pdf