Vishay/BCcomponents MCU08050D4993BP100
MCU08050D4993BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D4993BP100
Brief Description
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D4993BP100.pdf
Availability of MCU08050D4993BP100
QUANTITY
MCU08050D4993BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D4993BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D4993BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D4993BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D4993BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D4993BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D4993BP100
CONN PIN IDC 28AWG GOLD datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 1.5A 200V RB-15 datasheet.pdf
VARISTOR 25V 30A 0612 datasheet.pdf
COVER HINGED STR 12X12X24" datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN SHROUDED PWR HEADER 30POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf