Vishay/BCcomponents MCU08050D5100BP100
MCU08050D5100BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D5100BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D5100BP100.pdf
Availability of MCU08050D5100BP100
QUANTITY
MCU08050D5100BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D5100BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D5100BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D5100BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D5100BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D5100BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D5100BP100
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V 1111 datasheet.pdf
IGBT 600V 230A 730W D1 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 160A DO205AB datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 8PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 18K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.1UF RADIAL datasheet.pdf