Vishay/BCcomponents MCU08050D5231BP100
MCU08050D5231BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D5231BP100
Brief Description
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D5231BP100.pdf
Availability of MCU08050D5231BP100
QUANTITY
MCU08050D5231BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D5231BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D5231BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.23k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D5231BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D5231BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D5231BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D5231BP100
THERMOSTAT 145 DEG C NC 2SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.58A 126 MOHM datasheet.pdf
IGBT 1200V 45A ISOPLUS247 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 39K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
TEST SET MULTIMODE datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 400MA 610 MOHM datasheet.pdf