Vishay/BCcomponents MCU08050D6040BP100
MCU08050D6040BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D6040BP100
Brief Description
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D6040BP100.pdf
Availability of MCU08050D6040BP100
QUANTITY
MCU08050D6040BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D6040BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D6040BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D6040BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D6040BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D6040BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D6040BP100
CONN HEADER 22POS DL R/A TIN T/H datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IGBT 1000V 55A 210W TO247AC datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 10KV datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf