Vishay/BCcomponents MCU08050D6191BP500
MCU08050D6191BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D6191BP500
Brief Description
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D6191BP500.pdf
Availability of MCU08050D6191BP500
QUANTITY
MCU08050D6191BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D6191BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D6191BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.19k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D6191BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D6191BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D6191BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D6191BP500
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW SOD123F datasheet.pdf
IC PROT USB2.0 VBUS QSOP datasheet.pdf
LED CBI 2.5X7 RED STANDOFF .550" datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.35A D2PAK datasheet.pdf
CONN R/A HEADER TIN 10POS datasheet.pdf
TRICOLOR DISPLAY 64X120 115V datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 56TSOP datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf