Vishay/BCcomponents MCU08050D6490BP100
MCU08050D6490BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D6490BP100
Brief Description
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D6490BP100.pdf
Availability of MCU08050D6490BP100
QUANTITY
MCU08050D6490BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D6490BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D6490BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D6490BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D6490BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D6490BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D6490BP100
REGULATOR 1.5V 8AMP VERT W/TABS datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 500MA 390 MOHM datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 80V 120MA 8-DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 80POS FH .8MM BRD-BRD datasheet.pdf
CAP CER 8.7PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf