Vishay/BCcomponents MCU08050D6490BP500
MCU08050D6490BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D6490BP500
Brief Description
RES SMD 649 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D6490BP500.pdf
Availability of MCU08050D6490BP500
QUANTITY
MCU08050D6490BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D6490BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D6490BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D6490BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D6490BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D6490BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D6490BP500
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL 2WIRE 24-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
IC ALTIMETER I2C VERSION 8LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf