Vishay/BCcomponents MCU08050D6810BP500
MCU08050D6810BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D6810BP500
Brief Description
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D6810BP500.pdf
Availability of MCU08050D6810BP500
QUANTITY
MCU08050D6810BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D6810BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D6810BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)681
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D6810BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D6810BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D6810BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D6810BP500
RELAY OPTO AC/DC 100V 2.0A 4-SIP datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 1.99"L X 1.99"W datasheet.pdf
OSC XO 38.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 470 OHM 8SIP datasheet.pdf