Vishay/BCcomponents MCU08050D6811BP100
MCU08050D6811BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D6811BP100
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D6811BP100.pdf
Availability of MCU08050D6811BP100
QUANTITY
MCU08050D6811BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D6811BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D6811BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D6811BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D6811BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D6811BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D6811BP100
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 216V 3.5KA DISC 13MM datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RING TONG 12-10AWG W/GRIP datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .380" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CABLE TIE MOUNT ADH datasheet.pdf
POT SLIDE 50K OHM .1W 30MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf