Vishay/BCcomponents MCU08050D6812BP100
MCU08050D6812BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D6812BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D6812BP100.pdf
Availability of MCU08050D6812BP100
QUANTITY
MCU08050D6812BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D6812BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D6812BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D6812BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D6812BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D6812BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D6812BP100
REG 3.3V-9V 1.67A SIP VERT HORZ datasheet.pdf
IC OPAMP GP 65MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
DGTL ISO 4KV 3CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE HV 8-SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 3A SOD64 datasheet.pdf