Vishay/BCcomponents MCU08050D6980BP100
MCU08050D6980BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D6980BP100
Brief Description
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D6980BP100.pdf
Availability of MCU08050D6980BP100
QUANTITY
MCU08050D6980BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D6980BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D6980BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D6980BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D6980BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D6980BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D6980BP100
JUMPER-H1504TR/A3048S/X 10" datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 RW SN datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
LABEL ID RATINGS 0.79"DIA BK/WHT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf