Vishay/BCcomponents MCU08050D7061BP100
MCU08050D7061BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D7061BP100
Brief Description
RES SMD 7.06K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D7061BP100.pdf
Availability of MCU08050D7061BP100
QUANTITY
MCU08050D7061BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D7061BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D7061BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.06k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D7061BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D7061BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D7061BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D7061BP100
TRANS 2PNP 40V 2A 8MSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A GOLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .85W MONO D 9WLCSP datasheet.pdf
RESILIENT POLISHING PAD datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR AMBER datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LIS3DSH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
CAP FILM 0.00062UF 5% 2500VDC AX datasheet.pdf