Vishay/BCcomponents MCU08050D8201BP500
MCU08050D8201BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D8201BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D8201BP500.pdf
Availability of MCU08050D8201BP500
QUANTITY
MCU08050D8201BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D8201BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D8201BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D8201BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D8201BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D8201BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D8201BP500
PHOTODIODE UV 0.073MM SQ TO-46 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 250VAC RAD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 277VAC datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD SGL 16SSOP datasheet.pdf
MODULE XFRMR LAN GIGABIT 48P SMD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 786KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 1.04A 140 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf