Vishay/BCcomponents MCU08050D8251BP500
MCU08050D8251BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D8251BP500
Brief Description
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D8251BP500.pdf
Availability of MCU08050D8251BP500
QUANTITY
MCU08050D8251BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D8251BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D8251BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D8251BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D8251BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D8251BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D8251BP500
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 14SOIC datasheet.pdf
DOUBLE COAT TAPE 1/2"X2" 5/PACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 260UF 350V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT SKT datasheet.pdf