Vishay/BCcomponents MCU08050D8873BP100
MCU08050D8873BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D8873BP100
Brief Description
RES SMD 887K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D8873BP100.pdf
Availability of MCU08050D8873BP100
QUANTITY
MCU08050D8873BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D8873BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050D8873BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D8873BP100
Related LinksMCU08050D, MCU08050D8873BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D8873BP100 Details Description
Related parts for MCU08050D8873BP100
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1231 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 560MA 1.35 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf