Vishay/BCcomponents MCU08050D9762BP500
MCU08050D9762BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D9762BP500
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D9762BP500.pdf
Availability of MCU08050D9762BP500
QUANTITY
MCU08050D9762BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D9762BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D9762BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D9762BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D9762BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D9762BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D9762BP500
DIODE ZENER 8.2V 1W DO214AC datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.2A 160 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 24V datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 9pF 70 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
SPT-THR 1 5/ 2-V-3 81 P26 datasheet.pdf
CAP FILM 25UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf