Vishay/BCcomponents MCU08050D9762BP500
MCU08050D9762BP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050D9762BP500
Brief Description
RES SMD 97.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050D9762BP500.pdf
Availability of MCU08050D9762BP500
QUANTITY
MCU08050D9762BP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050D9762BP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050D9762BP500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMC AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)97.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050D9762BP500
Related LinksMCU08050D, MCU08050D9762BP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050D9762BP500 Details Description
Related parts for MCU08050D9762BP500
IC BRIDGE DRIVER PAR 15MULTIWATT datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV -3V SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP POLYMER 47UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf