Vishay/BCcomponents MCU08050E1001BP100
MCU08050E1001BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050E1001BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050E1001BP100.pdf
Availability of MCU08050E1001BP100
QUANTITY
MCU08050E1001BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050E1001BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050E1001BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050E1001BP100
Related LinksMCU08050E, MCU08050E1001BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050E1001BP100 Details Description
Related parts for MCU08050E1001BP100
IC REG LDO 2.8V 0.15A 8USMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN R/A PLUG DC VITA41 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22.1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 930MA 130 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 1.25W DO213AB datasheet.pdf