Vishay/BCcomponents MCU08050F1212BP100
MCU08050F1212BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050F1212BP100
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050F1212BP100.pdf
Availability of MCU08050F1212BP100
QUANTITY
MCU08050F1212BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050F1212BP100
Internal Part NumberEIS-MCU08050F1212BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050F1212BP100
Related LinksMCU08050F, MCU08050F1212BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050F1212BP100 Details Description
Related parts for MCU08050F1212BP100
DIODE ZENER 6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 22.5K OHM 7W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 3.79K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 91MM datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 212MA 4.6 OHM SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 32VDC ROCKER datasheet.pdf