Vishay/BCcomponents MCU08050F5113CP500
MCU08050F5113CP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU08050F5113CP500
Brief Description
RES SMD 511K OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCU08050F5113CP500.pdf
Availability of MCU08050F5113CP500
QUANTITY
MCU08050F5113CP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU08050F5113CP500
Internal Part NumberEIS-MCU08050F5113CP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU08050F5113CP500
Related LinksMCU08050F, MCU08050F5113CP500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCU08050F5113CP500 Details Description
Related parts for MCU08050F5113CP500
DIODE GEN PURP 50V 1.5A SMB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 5A 32VAC 63VDC 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 5A DO201AD datasheet.pdf
RES 10 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 6" WIRE datasheet.pdf