Vishay/Beyschlag MCU0805MD1001DP500
MCU0805MD1001DP500 picture photo
Mfg. Part Number
MCU0805MD1001DP500
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU0805MD1001DP500.pdf
Availability of MCU0805MD1001DP500
QUANTITY
MCU0805MD1001DP500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU0805MD1001DP500
Internal Part NumberEIS-MCU0805MD1001DP500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCU 0805 - Professional
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.62mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU0805MD1001DP500
Related LinksMCU0805MD, MCU0805MD1001DP500 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCU0805MD1001DP500 Details Description
Related parts for MCU0805MD1001DP500
CONN SPADE 16-22 AWG #6 SOLIS datasheet.pdf
SPARE TOOLING FOR JST APPLICATOR datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 3.075V SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
HDM BP GP POL PN AF 144CKT datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 30POS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 50V SMD datasheet.pdf