Vishay/Beyschlag MCU0805MD1502BP100
MCU0805MD1502BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCU0805MD1502BP100
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/5W 0805
Datasheet Download
MCU0805MD1502BP100.pdf
Availability of MCU0805MD1502BP100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCU0805MD1502BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCU0805MD1502BP100
Internal Part NumberEIS-MCU0805MD1502BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesMCU 0805 - Precision
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.62mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCU0805MD1502BP100
Related LinksMCU0805MD, MCU0805MD1502BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCU0805MD1502BP100 Details Description
Related parts for MCU0805MD1502BP100
RES 4.42K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 6CH 2-INP 20-DIP datasheet.pdf
IC SWIT SMPS CM OTP PENTAWATT5 datasheet.pdf
CARD ENGINE 32MB SDRAM datasheet.pdf
CAP ALUM 1100UF 30V AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 120W datasheet.pdf