Vishay/Beyschlag MCW0406MD1051BP100
MCW0406MD1051BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD1051BP100
Brief Description
RES SMD 1.05K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD1051BP100.pdf
Availability of MCW0406MD1051BP100
QUANTITY
MCW0406MD1051BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD1051BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD1051BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD1051BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD1051BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD1051BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD1051BP100
IC OPAMP GP 4.5MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.87 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONNECTIVITY KIT BL2600 INTERFCE datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 3.3VDC .9-2.5V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 80 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf