Vishay/Beyschlag MCW0406MD1072BP100
MCW0406MD1072BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD1072BP100
Brief Description
RES SMD 10.7K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD1072BP100.pdf
Availability of MCW0406MD1072BP100
QUANTITY
MCW0406MD1072BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD1072BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD1072BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD1072BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD1072BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD1072BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD1072BP100
RES SMD 549K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MINI-D 50POS R/A RECPT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D2PAK datasheet.pdf