Vishay/Beyschlag MCW0406MD1201BP100
MCW0406MD1201BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD1201BP100
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD1201BP100.pdf
Availability of MCW0406MD1201BP100
QUANTITY
MCW0406MD1201BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD1201BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD1201BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD1201BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD1201BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD1201BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD1201BP100
RES 3K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 100MHZ 20QSOP datasheet.pdf
IC TXRX T1/E1/J1 SGL 100-LQFP datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 800MHZ 425TEPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONN INSERT 9POS SKT datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf