Vishay/Beyschlag MCW0406MD1502BP100
MCW0406MD1502BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD1502BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD1502BP100.pdf
Availability of MCW0406MD1502BP100
QUANTITY
MCW0406MD1502BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD1502BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD1502BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCW 0406 AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCW0406 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD1502BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD1502BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD1502BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD1502BP100
RES 6.04 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 1A TO-92 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 1024MC 10NS 484FPBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 48MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8UMAX datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.9VC R6 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 2W SMBG datasheet.pdf