Vishay/Beyschlag MCW0406MD1691BP100
MCW0406MD1691BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD1691BP100
Brief Description
RES SMD 1.69K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD1691BP100.pdf
Availability of MCW0406MD1691BP100
QUANTITY
MCW0406MD1691BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD1691BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD1691BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD1691BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD1691BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD1691BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD1691BP100
TVS DIODE 154VWM 246VC 1.5KE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 220W datasheet.pdf
CONN 1.6/5.6 JACK 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 10MH SMD datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 250MA 1.5 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf