Vishay/Beyschlag MCW0406MD2742BP100
MCW0406MD2742BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD2742BP100
Brief Description
RES SMD 27.4K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD2742BP100.pdf
Availability of MCW0406MD2742BP100
QUANTITY
MCW0406MD2742BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD2742BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD2742BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD2742BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD2742BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD2742BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD2742BP100
CABLE BNC MALE RG174/U 12IN datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 10 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 5/5V OUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 40-160VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS SCKT,RA-PLUG 600MM datasheet.pdf
F6 WOVEN WRAP 1 BL 50' datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
STDIDBEMPR datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT 9POS R/A SOLDER datasheet.pdf