Vishay/Beyschlag MCW0406MD3002BP100
MCW0406MD3002BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD3002BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD3002BP100.pdf
Availability of MCW0406MD3002BP100
QUANTITY
MCW0406MD3002BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD3002BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD3002BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCW 0406 AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCW0406 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD3002BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD3002BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD3002BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD3002BP100
TRANS PNP 60V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
TERMINAL RING PG 8 5/16 datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.82UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 40A 8WDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf