Vishay/Beyschlag MCW0406MD4990BP100
MCW0406MD4990BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD4990BP100
Brief Description
RES SMD 499 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD4990BP100.pdf
Availability of MCW0406MD4990BP100
QUANTITY
MCW0406MD4990BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD4990BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD4990BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD4990BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD4990BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD4990BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD4990BP100
CONN HEADR BRKWAY .100 28POS STR datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 32K OTP 40DIP datasheet.pdf
IC DRVR MOSFET QUAD 18-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 81MM datasheet.pdf
MOSFET N CH 600V 15.8A D2PAK datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf