Vishay/Beyschlag MCW0406MD5110BP100
MCW0406MD5110BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD5110BP100
Brief Description
RES SMD 511 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD5110BP100.pdf
Availability of MCW0406MD5110BP100
QUANTITY
MCW0406MD5110BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD5110BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD5110BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD5110BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD5110BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD5110BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD5110BP100
TRANS NPN 80V 0.5A TO92 datasheet.pdf
CONN RECPT 192POS 2MM RTANG 30AU datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
LED SUPPLY CC BUCK 2-35V 350MA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 240VAC ROCKER datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG VIOLET 500' datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf