Vishay/Beyschlag MCW0406MD5600BP100
MCW0406MD5600BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD5600BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 560 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD5600BP100.pdf
Availability of MCW0406MD5600BP100
QUANTITY
MCW0406MD5600BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD5600BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD5600BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCW 0406 AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCW0406 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD5600BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD5600BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD5600BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD5600BP100
RES ARRAY 2 RES 100 OHM 1008 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
FUSE 160MA 125VAC RADIAL datasheet.pdf
RES 216 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 732K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf