Vishay/Beyschlag MCW0406MD5760BP100
MCW0406MD5760BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD5760BP100
Brief Description
RES SMD 576 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD5760BP100.pdf
Availability of MCW0406MD5760BP100
QUANTITY
MCW0406MD5760BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD5760BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD5760BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD5760BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD5760BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD5760BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD5760BP100
CAP CER 0.033UF 200V X7R 1210 datasheet.pdf
GDT 400V 20% 2KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 20V AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.2MM BLUE datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN HDR 26 PIN DUAL ROW datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.367667MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS datasheet.pdf