Vishay/Beyschlag MCW0406MD7502BP100
MCW0406MD7502BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD7502BP100
Brief Description
RES SMD 75K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD7502BP100.pdf
Availability of MCW0406MD7502BP100
QUANTITY
MCW0406MD7502BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD7502BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD7502BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD7502BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD7502BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD7502BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD7502BP100
RES ARRAY 7 RES 6.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN INSULATION SLEEVE .187 datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
8CKT 3.5MM W TO B HOUS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CABLE R/A FEMALE 3POS SGL-END 4M datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 39POS SNGL PCB datasheet.pdf
RES 175 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf