Vishay/Beyschlag MCW0406MD7871BP100
MCW0406MD7871BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD7871BP100
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.87K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD7871BP100.pdf
Availability of MCW0406MD7871BP100
QUANTITY
MCW0406MD7871BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD7871BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD7871BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMCW 0406 AT Thin Film Chip Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCW0406 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCW0406MD7871BP100
Related LinksMCW0406MD, MCW0406MD7871BP100 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
MCW0406MD7871BP100 Details Description
Related parts for MCW0406MD7871BP100
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 17POS datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 1.2VOUT 16A SMT datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1.2 UNF 4-20MA datasheet.pdf
BOARD EVALUATION ADJUSTABLE datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V CH 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC DO215AB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf