Vishay/Beyschlag MCW0406MD8201BP100
MCW0406MD8201BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCW0406MD8201BP100
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
MCW0406MD8201BP100.pdf
Availability of MCW0406MD8201BP100
QUANTITY
MCW0406MD8201BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCW0406MD8201BP100
Internal Part NumberEIS-MCW0406MD8201BP100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)