AVX Corporation MD011A330JAB
MD011A330JAB picture photo
Mfg. Part Number
MD011A330JAB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33PF 100V NP0 2-DIP
Datasheet Download
MD011A330JAB.pdf
Availability of MD011A330JAB
QUANTITY
MD011A330JAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD011A330JAB
Internal Part NumberEIS-MD011A330JAB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDIPGuard® MD
PackagingBulk
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD011A330JAB
Related LinksMD011A, MD011A330JAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD011A330JAB Details Description
Related parts for MD011A330JAB
RES SMD 392 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MPU SITARA 300MHZ 324NFBGA datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 170MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
OSC MEMS 148.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf