AVX Corporation MD011C222KAB
MD011C222KAB picture photo
Mfg. Part Number
MD011C222KAB
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 2-DIP
Datasheet Download
MD011C222KAB.pdf
Availability of MD011C222KAB
QUANTITY
MD011C222KAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD011C222KAB
Internal Part NumberEIS-MD011C222KAB
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD011C222KAB
Related LinksMD011C, MD011C222KAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD011C222KAB Details Description
Related parts for MD011C222KAB
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
IC AFE 24BIT 32KSPS 6CH 64TQFP datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
PELTIR ET20,24,F2A,0709,GG,W2.25 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf