AVX Corporation MD011C222KAB
MD011C222KAB picture photo
Mfg. Part Number
MD011C222KAB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 100V X7R 2-DIP
Datasheet Download
MD011C222KAB.pdf
Availability of MD011C222KAB
QUANTITY
MD011C222KAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD011C222KAB
Internal Part NumberEIS-MD011C222KAB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDIPGuard® MD
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD011C222KAB
Related LinksMD011C, MD011C222KAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD011C222KAB Details Description
Related parts for MD011C222KAB
IC MUX DUAL 2:1 DFF LVPECL 32MLF datasheet.pdf
CABLE GLAND NEMA 4X PG-29 BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HOOD THRU TYPE M25 datasheet.pdf
RES 215 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK FREQ SYNC CPU 200MHZ datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 18POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V TO247AC datasheet.pdf