AVX Corporation MD011C472KAB
MD011C472KAB picture photo
Mfg. Part Number
MD011C472KAB
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 2-DIP
Datasheet Download
MD011C472KAB.pdf
Availability of MD011C472KAB
QUANTITY
MD011C472KAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD011C472KAB
Internal Part NumberEIS-MD011C472KAB
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD011C472KAB
Related LinksMD011C, MD011C472KAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD011C472KAB Details Description
Related parts for MD011C472KAB
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A DPAK datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 12-10AWG M6 P-G datasheet.pdf
IC PA MOD UMTS BAND5 10-SMD datasheet.pdf
INDUCT COM MODE EMI 500KHZ 1.2MH datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20V 10% 1507 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T datasheet.pdf
XCEDE 4W 6PVH 4COL datasheet.pdf