AVX Corporation MD015A151GAB
MD015A151GAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015A151GAB
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 2-DIP
Datasheet Download
MD015A151GAB.pdf
Availability of MD015A151GAB
QUANTITY
MD015A151GAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015A151GAB
Internal Part NumberEIS-MD015A151GAB
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015A151GAB
Related LinksMD015A, MD015A151GAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015A151GAB Details Description
Related parts for MD015A151GAB
IC REG LDO 8V 0.1A SOT89-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 4.63A 31 MOHM TH datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
FUSE DUAL ELEMENT T-LAG 75A 600V datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS CABLE PIN datasheet.pdf