AVX Corporation MD015A151GAB
MD015A151GAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015A151GAB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 2-DIP
Datasheet Download
MD015A151GAB.pdf
Availability of MD015A151GAB
QUANTITY
MD015A151GAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015A151GAB
Internal Part NumberEIS-MD015A151GAB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDIPGuard® MD
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015A151GAB
Related LinksMD015A, MD015A151GAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015A151GAB Details Description
Related parts for MD015A151GAB
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
IC ADC DUAL 14BIT 40 MSPS 64-QFN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
CRYSTAL 13.560000 MHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf