AVX Corporation MD015C153KAB
MD015C153KAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015C153KAB
Brief Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 2-DIP
Datasheet Download
MD015C153KAB.pdf
Availability of MD015C153KAB
QUANTITY
MD015C153KAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015C153KAB
Internal Part NumberEIS-MD015C153KAB
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015C153KAB
Related LinksMD015C, MD015C153KAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015C153KAB Details Description
Related parts for MD015C153KAB
CONN HEADER 10POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER DUAL HS 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL LP5522 LED DRIVER datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 8 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 40POS SMD GOLD datasheet.pdf