AVX Corporation MD015C471MAB
MD015C471MAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015C471MAB
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X7R 2-DIP
Datasheet Download
MD015C471MAB.pdf
Availability of MD015C471MAB
QUANTITY
MD015C471MAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015C471MAB
Internal Part NumberEIS-MD015C471MAB
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015C471MAB
Related LinksMD015C, MD015C471MAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015C471MAB Details Description
Related parts for MD015C471MAB
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 8POS SGL GOLD datasheet.pdf
CONN SODIMM DDR 200PS R/A AU SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CABLE ASSY 2POS WIRE TO BRD datasheet.pdf