AVX Corporation MD015C562KAB
MD015C562KAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015C562KAB
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V X7R 2-DIP
Datasheet Download
MD015C562KAB.pdf
Availability of MD015C562KAB
QUANTITY
MD015C562KAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015C562KAB
Internal Part NumberEIS-MD015C562KAB
PackagingBulk
Capacitance5600pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015C562KAB
Related LinksMD015C, MD015C562KAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015C562KAB Details Description
Related parts for MD015C562KAB
SWITCH LO FLOW REED N/O 15MM DIA datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16DIP datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC R6 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVRTR DC-DC 12V 33A 396W PCB datasheet.pdf