AVX Corporation MD015E334MAB
MD015E334MAB picture photo
Mfg. Part Number
MD015E334MAB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 50V Z5U 2-DIP
Datasheet Download
MD015E334MAB.pdf
Availability of MD015E334MAB
QUANTITY
MD015E334MAB Order Process
Ship out your order
Specifications of MD015E334MAB
Internal Part NumberEIS-MD015E334MAB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesDIPGuard® MD
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature10°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case2-DIP
Size / Dimension0.260" L x 0.100" W (6.60mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.175" (4.45mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.325" (8.26mm)
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD015E334MAB
Related LinksMD015E, MD015E334MAB Datasheet, AVX Corporation Distributor
MD015E334MAB Details Description
Related parts for MD015E334MAB
IC TRANSCEIVER 8BIT N-INV 24DIP datasheet.pdf
CONN MINI-D 36POS VERT RECPT datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EUROCARD PIN 96POS TYPE C datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 120MW SSSMINI2 datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T3 1/4 WHT/YLW datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 10ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf