Littelfuse MD18110A-DKM2MM
MD18110A-DKM2MM picture photo
Mfg. Part Number
MD18110A-DKM2MM
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
RECTIFIER MOD 1800V 110A DUAL DK
Datasheet Download
MD18110A-DKM2MM.pdf
Availability of MD18110A-DKM2MM
QUANTITY
MD18110A-DKM2MM Order Process
Ship out your order
Specifications of MD18110A-DKM2MM
Internal Part NumberEIS-MD18110A-DKM2MM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLittelfuse - IGBT and Rectifier Diode Power Modules MG and MD Series
Standard Package70
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingBulk
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1800V (1.8kV)
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)110A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.6V @ 350A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500µA @ 1800V
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseA-3 Module
Supplier Device PackageA3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MD18110A-DKM2MM
Related LinksMD18110, MD18110A-DKM2MM Datasheet, Littelfuse Distributor
MD18110A-DKM2MM Details Description
Related parts for MD18110A-DKM2MM
TERM BLOCK 3.5MM HOR 6POS PCB datasheet.pdf
MOD AC OUTPUT 250VAC 24VDC-IN ZC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 29POS STR datasheet.pdf
IC TXRX 8PORT ETHERNET 241-PBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 37MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 80MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
JS RELAY 1 FORM C 6V datasheet.pdf