Eaton (formerly Cooper Bussmann) MDA-2-8/10-R
MDA-2-8/10-R picture photo
Mfg. Part Number
MDA-2-8/10-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 2.8A 250VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
MDA-2-8/10-R.pdf
Availability of MDA-2-8/10-R
QUANTITY
MDA-2-8/10-R Order Process
Ship out your order
Specifications of MDA-2-8/10-R
Internal Part NumberEIS-MDA-2-8/10-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMDA
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating2.8A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDA-2-8/10-R
Related LinksMDA-2-, MDA-2-8/10-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
MDA-2-8/10-R Details Description
Related parts for MDA-2-8/10-R
IC OPAMP GP 100MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 10A IPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
MIC-C RCPT 5/C 22AWG 4IN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 15COND 22AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SR BTS 12MM PLUG 85A 600V 2 ASY datasheet.pdf